Ordinačné hodiny

DEŇ ČAS POZNÁMKY
Pondelok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Utorok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Streda 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Štvrtok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Piatok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Sobota 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Nedeľa 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Sviatky 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť

MENU

Bozkávanie je dobré pre zdravie

valentin_clear_04

Bozky sú prejavom lásky, úcty, priateľstva či rodinného puta.  Sú intímne, nežné, vášnivé, roztopašné. Vedeli ste však, že prospievajú zdraviu? Základom zdravého bozku sú zdravé ústa. Čo všetko môžu bozky ovplyvniť a čo robiť, aby boli naozaj zdravé, čítajte nižšie. 

Na bozkávaní je najlepšie samotné bozkávanie. Nikdy ich nie je dosť. Ak si v celodennom pokluse nenájdete čas, skúste sa motivovať týmito vedľajšími efektmi.   

Bozky chránia vašu zubnú sklovinu 

Bozkávanie sprevádza zvýšená produkcia slín. Sliny plnia ochrannú funkciu voči zubnému povlaku. A čím menej zubného povlaku, tým menej zubných kazov. Aké jednoduché, však?  

Podporujú imunitný systém 

Pri bozkávaní si s partnerom okrem nežností vymieňame aj množstvo baktérií. Týmto spôsobom sa telo učí rozpoznávať cudzie mikróby a vytvárať protilátky. V budúcnosti váš organizmus efektívnejšie zareaguje pri prípadnej hroziacej infekcii. 

Zlepšujú náladu 

Pri bozkávaní sa do tela vyplavujú hormóny dopamín, endorfín, oxytocín a serotonín. Vďaka nim máme lepšiu náladu, cítime sa príjemne. Tieto hormóny nám pomáhajú lepšie zvládať stresové situácie.   

Tlmia bolesť 

Hormóny, ktoré sa vyplavujú do tela pri bozkávaní tlmia bolesť. Navyše oxytocín pomáha tlmiť menštruačné kŕče. Ak vás teda bolí hlava, alebo trápia menštruačné bolesti, namiesto farebnej tabletky radšej siahnite po partnerovi :-).  

Znižujú tlak 

Pri bozkávaní dochádza k rozšíreniu ciev, čo má za následok zníženie krvného tlaku. Zlepšuje sa prítok krvi k všetkým orgánom, ktoré sú tak lepšie zásobené kyslíkom.

valentín_1

Aby bozky boli zdravé 

Všetko sa to začína správnou hygienou. Dnes už naozaj nepredpokladáme, že si ľudia neumývajú zuby. Skôr je pravdepodobné, že používajú nesprávnu techniku. Úplná väčšina zubných kazov a zápalov ďasien vzniká v medzizubných priestoroch.  

Ako si teda správne čistiť zuby? 

Techník je viac a všetky sú popísané ako zaručene jediné správne. My odporúčame na čistenie zubov používať ultra mäkkú zubnú kefku a s ňou si čistiť zuby krúživými pohybmi. Mäkká kefka je v tomto prípade dôležitá, ak svoje zuby drhnete tvrdou kefkou, týmto spôsobom by ste si mohli skôr ublížiť. Povlak, ktorý čistením odstraňujeme, sa usádza v medzizubných priestoroch a v žliabku medzi zubom a ďasnom. Tu sa najlepšie dostane mäkká kefka v kombinácii s krúživými pohybmi. Ak je prítomný aj zubný kameň, ten neodstráni ani tá najtvrdšia kefka.  

Akú zubnú pastu použiť?  

Na trhu sú rôzne zázračné, čierne, biele, trblietavé. Zubná pasta robí čistenie zubov príjemnejším. Pri nesprávnej technike čistenia zubov nepomôže ani tá najdrahšia zubná pasta.  

Čo môžem urobiť pre zdravie svojich zubov? 

Živnou pôdou pre baktérie, ktoré spôsobujú kazy je v prvom rade cukor. Obmedzte sladké nápoje a sladkosti. Najmä tie, ktoré máte dlho v ústach, cukríky, lepivé sladkosti. Zlý vplyv na stav zubov má aj celodenné pojedanie drobností. Škodí to postave, ale najmä zubom. Pitný režim prospieva zubom. Po každom jedle je dobré napiť sa, alebo vypláchnuť si ústa čistou vodou. Takto sa zriedia kyseliny, ktoré mohli spôsobiť vznik zubného kazu.  

► ► ►Tu sa objednáte na profesionálnu dentálnu hygienu. ◄ ◄ ◄

 

Postavte zuby do pozoru 

Problém “krivých” zubov sa týka väčšiny dospelej populácie. Najviditeľnejší problém je estetická stránka. Rovné zuby pôsobia zdravším a atraktívnejším dojmom. Krivé zuby sú však aj závažný zdravotný problém. Krivé zuby sa ťažšie čistia. Zuby sú často tesne vedľa seba, medzizubné priestory sa náročne čistia a preto tam ľahko vzniká zubný kaz. Nesprávne postavenie zubov komplikuje spracovanie potravy, zle spracované jedlo vyvoláva tráviace problémy. Dochádza k namáhaniu sánkového kĺbu. To sa môže prejaviť nešpecifikovanými bolesťami hlavy.  

Vyrovnávanie zubov nie je záležitosťou detského pacienta. Je stále viac bežné, že pacienti v dospelom veku investujú do seba a do svojho zdravia. Stretnúť tridsiatnika s fixným strojčekom nie je rarita. Našťastie pre všetkých, fixný strojček nie je jedinou možnosťou. Už niekoľko rokov existuje možnosť diskrétneho vyrovnania zubov. Technológia 3D Smile umožňuje vyrovnať zuby priesvitnými dlahami. Tie sú vyberateľné a poskytujú výrazný komfort.   

► ► ► Túžite po rovných zuboch? Objednajte sa na konzultáciu. ◄ ◄ ◄

 

Keď bolesť zavolá 

Existuje more rád, čo robiť, keď vás začne bolieť zub. Od absurdít po neškodné nápady. Základná rada pri akútnej bolesti je vyhľadať pomoc. Ak zub reaguje bolesťou, nie je na čo čakať. V prípade akútnej bolesti navštívte zubnú pohotovosť, alebo navštívte svojho zubára. Zubný kaz sa nedá vyliečiť, dá sa iba odstrániť a zub následne ošetriť. Bylinky ho nevyliečia, čas hrá proti vám.  

Bielenie radami z internetu 

Každý by chcel mať biele zuby. Profesionálne bielenie v ambulancii nie je lacná záležitosť. Internet je plný zaručených bio eko šetrných spôsobov, ako to biele zuby docieliť. Taká sóda sa javí úplne bezpečná, dokáže však vážne poškodiť zubnú sklovinu a poraniť ďasná. Takých príkladov je veľa. Ak chcete mať pekné zuby, radšej sa príďte poradiť so svojim zubárom. Zázraky vám nesľúbi, ale aspoň poradí, ako nenapáchať viac škody.  

► ► ► Dohodnite si termín a doprajte sebe alebo partnerovi belší úsmev.◄ ◄ ◄

 

Nič nie je lepšie ako zdravé bozky. Venujte svojím ústam pozornosť nie len na Valentína. Zdravé zuby odrážajú zdravé telo. Nie len bozky, ale aj úsmev je liečivý. A to je to, čo je dôležité.