+421 41/4254 300
Ordinačné hodiny
Pon - Pia 7:00 - 18:00
Obedná prestávka 11:30 - 12:00
Sviatky Zatvorené
So - Ne Zatvorené
Petramed
Späť

Citlivosť zuba po vŕtaní kazu alebo výmene amalgámovej výplne

Citlivosť zuba po vŕtaní kazu alebo výmene amalgámovej výplne

U veľa pacientov je zub po odstránení kazu alebo zmene amalgámovej plomby citlivý po dlhšiu dobu. Ako dlho môže zub pri jedení ešte bolieť, ako to riešiť a čo za to môže si vysvetlíme v tomto článku.

Najčastejšie príčiny

Ak by sme sa pozreli pod mikroskop, tak v dentine sa nachádzajú malé kanáliky, v ktorých sú bunky a nervové zakončenia. Keď sa medzi výplňou a dentinom nachádza škára, tak sa cez túto štrbinu dostáva tekutina z okolia a dráždi nervové zakončenia. Subjektívne to vnímame ako citlivosť pri jedení.

V mieste nestesnosti okolo výplne sa vytvorí tenká vrstva tekutiny, ktorá je nestlačiteľná. Preto pri žuvaní výplň vtlačí tento malý objem vody do dentinových kanálikov a dráždi bunky.

netesnosť mezu zubom a výplňou

Obr.2: Škára, kde sa nachádza tekutina, ktorá dráždi bunky v dentinových kanálikoch

Staršie amalgámové výplne

Ak máte už dlhšie staršiu amalgámovú výplň a pri žuvaní máte zub citlivý, tak je veľmi pravdepodobné že sa medzi plombou a zubov vytvorila medzera, cez ktorú prúdi tekutina a tak dráždi dentin. V takomto prípade je dobré plombu vymeniť za novú.

Hlboký kaz

Niekedy je citlivosť spôsobená tým, že kaz bol hlboký a doktor musel vŕtať blízko drene. Tým sa dreň podráždila a môže byť nejaký čas citlivá. Preto je vždy lepšie, keď kaz podchytíme v čo najskoršom štádiu a nenecháme baktérie dostať sa až blízko drene.

amalgam_composite filling

Obr.3: Výmena šedej (amalgámovej) výplne za estetickú bielu (kompozitnú) výplň

Za akú dobu prestane byť zub citlivý?

Je to vždy veľmi individuálne, avšak všeobecne by mala citlivosť odísť do dvoch týždňov od odstránenia kazu alebo výmeny výplne. Po čase reaguje zubná dreň na dráždenie buniek dentinu a znepriechodní dentinové kanáliky. Výsledkom je to, že tekutina už viac neprúdi cez kanáliky a citlivosť odíde.

tooth pain_sensitivity

Ako sa zbaviť tohto nepríjemeného pocitu?

Pokiaľ je zub citlivejší viac ako mesiac a obťažuje vás to, vyhľadajte svojho zubného lekára.

Rozlišujte citlivosť krčkov na chladné a teplé

Citlivosť krčkov je pomere bežná vec a treba ju rozlišovať od citlivosti po vŕtaní. Dá sa riešiť nanesením ochranného laku na zub. Je zložitejšie riešiť citlivosť zubu po vŕtaní, pretože raz keď je výplň na mieste, tak by ju lekár musel celú prerobiť nanovo, alebo ju prekryť tenkou vrstvou lepidla, ktorá zatečie do medzery (viz. obr vyššie). Ako sme spomínali vyššie, po čase dreň znepriechodní kanáliky, prúdenie tekutiny sa zastaví a citlivosť odíde. To ale môže trvať rôzne dlho. Aby sme predišli citlivosti po vŕtaní, na našej klinike pracujeme pod zväčšením, aby mal lekár dokonalý prehľad o situácií v zube počas ošetrenia.

Chcem sa objednať na vyšetrenieEstetické biele výplne
Scroll top

Objednajte si termín

Kontaktujte nás priamo
Osobné údaje
Adresa
Služba
Nenašli ste službu v zozname?
Máte zľavový kód?

Oboznámil/a som sa a súhlasím s poučením o spracovaní osobných údajov *

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely *

Odoslať objednanie termínu
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.