+421 41/4254 300
Ordinačné hodiny
Pon - Pia 7:00 - 18:00
Obedná prestávka 11:30 - 12:00
Sviatky Zatvorené
So - Ne Zatvorené
Petramed
Späť

Čo sa skrýva pod starou plombou?

Čo sa skrýva pod starou plombou?

Kaz, ktorý sa nachádza pod alebo v okolí výplne môžeme označiť ako “skrytý”. Je to preto, lebo ho pod výplňou nie je vidieť a často ho vieme odhaliť až na základe RTG snímky. Kaz pod výplňou sa netýka iba amalgámových, ale aj starších kompozitných výplní. Takéto kazy majú tendeciu šíriť sa, čo výrazne oslabuje zub.

Prečo vzniká kaz pod plombou?

Nikoho nepoteší, keď sa opravuje kaz po druhýkrát na tom istom mieste. Existuje viacero dôvodov, prečo sa pod plombou môže opäť vyskytnúť skrytý kaz.

Najčastejšou príčinou je nevyhovujúca ústna hygiena pacienta. Žiadna korunka, implantát či výplň nebude dlhodobo fungovať bez toho, aby si pacient správne čistil zuby. Akýkoľvek zásah do vlastného zubu narušuje dokonalú ochranu pred baktériami, ktorú dokáže zaistiť iba prirodzené zubné tkanivo.

Bohužiaľ, kazy pod plombou je možné vidieť na rontgene hlavne v medzizubnom priestore. Kazy na žuvacej ploche pod plombou sa často objavia až vo fáze, kedy kaz zasahuje do drene. Je to dané tým, že zub je v týchto miestach najširší a hrubá vrstva skloviny maskuje kaz dokonca aj na RTG snímke. Preto je vhodné, aby ste si nechali staršie netesniace kompozitné alebo amalgámové výplne preventívne vymeniť.

V minulosti zubného lekára limitovali pri práci jeho vlastné oči. Preto dnes naši lekári používajú lupové okuliare alebo ordinačný mikroskop, pomocou ktorého lekár vidí zub vo zväčšení. Vďaka tomu nič neprehliadne a má dokonalý prehľad o tom, kde s vrtáčikom pracuje. Tým pádom vie presne zhotoviť výplň, ktorá je presná.

Ako predísť “skrytému” kazu v skratke:

“Po správnom vyčistení zubov alebo dentálnej hygiene je povrch zubu hladší. Preto sa baktérie ťažšie prichytia na zub a kazia ho.”

Ako vyzerá skrytý kaz?

Po odstránení výplne má kaz hnedo-tmavú až čiernu farbu. Pri odstraňovaní vznikajú piliny, ktoré sú plné infikovaného dentínu a amalgámových pigmentov. Amalgám pôsobí na zub ako klin, preto  na zuboch s veľkými amalgámovými plombami často nachádzame praskliny.

Práca s kofferdamom zabezpečuje, že pacientovi nevojde do krku žiadny kúsok amalgámovej plomby, ani mu nebude zatekať do úst voda z chladenia. Pod blanou sa dá normálne dýchať, takže ošetrenie je s kofferdamom v konečnom dôsledku pohodlnejšie, ako bez neho.

Vieme odhaliť zubný kaz pod výplňou voľným okom?

Keď sa kaz pod výplňou rozšíri natoľko, že sa šíri pod zubné hrbolčeky, tak ho vieme diagnostikovať na základe šedého presvitania spod skloviny.

Podobné sfarbenie zanechávajú aj pigmenty kovu po odstránení amalgámovej výplne. Bohužiaľ, tieto pigmenty sa nedajú nijakým šetrným spôsobom odstrániť zo zuba. Toto je jeden z ďalších dôvodov, prečo na našej klinike nepoužívame amalgám.

RTG vyšetrenie a práca so zväčšením sú základ

Aby kaz nedospel do štádia, kedy ho vidieť voľným okom, je dôležité ho odhaliť čo najskôr. Na to nám slúžia 2 prostriedky:

Kaz pod výplňou na röntgene vyzerá ako malý tieň, ktorý zasahuje medzi tvrdé zubné tkanivo a výplň. Najčastejšie sa tvorí v medzizubnom priestore. Preto je dôležité používať medzizubné kefky, ktoré ako jediné vyčistia priestor medzi zubami.

So zväčšením nemá lekár problém určiť, či sa jedná o netesnosť medzi zubom a výplňou, alebo obyčajnými pigmentami z kávy a čaju.

Záver

V tomto článku sme si povedali, prečo sú skryté kazy nebezpečné, ako vyzerajú a ako ich vieme odhaliť. Liečba sekundárneho kazu spočíva v odstránení starej výplne a zhotovení novej. Dobrá ústna hygiena s pravidelnými preventívnymi prehliadkami hrajú kľúčovú rolu a rozhodujú o tom, ako dlho výplň vydrží.

 

Chcem sa objednať na vyšetrenieDentálna hygiena

 

 

Scroll top

Objednajte si termín

Kontaktujte nás priamo
Osobné údaje
Adresa
Služba
Nenašli ste službu v zozname?
Máte zľavový kód?

Oboznámil/a som sa a súhlasím s poučením o spracovaní osobných údajov *

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely *

Odoslať objednanie termínu
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.