+421 41/4254 300
Ordinačné hodiny
Pon - Pia 7:00 - 18:00
Obedná prestávka 11:30 - 12:00
Sviatky Zatvorené
So - Ne Zatvorené
Petramed
Späť

Otázky a odpovede: Medzizubné kefky

Otázky a odpovede: Medzizubné kefky

Na trhu s dentálnymi pomôckami sa nachádzajú rôzne produkty, ktoré niekedy prinesú viac škody ako úžitku. Naproti tomu by mali mať medzizubné kefky nezastúpiteľné miesto na vašej poličke v kúpeľni hneď vedľa klasickej kefky. Väčšina kazov v dospelosti vzniká v medzizubných priestoroch, ktoré vyčistíte právetýmto druhom kefiek.

Potrebujem medzizubnú kefku?

Určite áno. S klasickou kefkou ste schopný vyčistiť iba žuvaciu, jazykovú a lícovú stenu zubu. V medzizubnom priestore sa tak tvorí plak. Väčšina kazov u dospelých sa objavuje práve medzi zubami!

Prečo je medzizubná kefka lepšia ako niť?

 Zuby nemajú ploché steny. Veľa ľudí si predstavuje tvar zubu ako stĺp, hoci zubny majú skôr tvar vázy. Pokiaľ používame iba zubnú niť, miesta, kde je zub vytvára priehlbinu nevyčistíme. Na týchto miestach sa akumuluje zubný plak, ktorý časom mineralizuje a premieňa sa na zubný kameň. Medzizubná kefka má štetiny, ktoré kopírujú tvar zubu a vyčistia každé miesto. Zubná niť je vhodná iba na čistenie priestorov medzi rezákmi a očnými zubami. Niť by ste mali držať nakrátko medzi prstami, aby ste si pri priechode tzv. bodom kontaktu nezranili ďasno. Mezizubná kefka je v tomto smere oveľa šetrnejšia.

working_tooth_brush

Aká je správna veľkosť medzizubnej kefky?

Správnu veľkosť by vám mal vybrať dentálna hygienička. Vo všeobecnosti je správna veľkosť kefky taká, pri ktorej cítite malý odpor pri prechádzaní medzi zubmi. Ak by bola kefka príliš malá, nespĺňala by svoju funkciu. Pri väčšej veľkosti, ako je potrebné, by mohlo dôjsť k permanentnému dráždeniu ďasna.

Okrem odstránenia zubného kameňa v Petramede pomáhame našim pacientom si osvojiť správnu techniku čistenia zubov. Ak sa pacient doma dostatočne nevenuje čisteniu zubov, dentálna hygiena nemá dlhodobý efekt.

Ako používať medzizubnú kefku?

boy_toothpaste

Kefku zavádzame pod miernym uhlom z boku zubu, pričom jej koniec smerujeme do ďasna. Krúživými pohybmi sa dostaneme pod bod kontaktu,  kefku vyrovnáme a zavedieme až do konca. Jeden obrázok je viac ako tisíc slov, a jedno video viac ako tisíc obrázkov: https://www.youtube.com/watch?v=txlaT2C4QpQ

Medzizubná kefka sa používa opačne ako niť. Pri používaní nite ideme zhora zuba a dostávame sa až k ďasnu. Pri interdentálnej kefke začíname zboku zuba zo strany líca a štetiny zavádzame smerom k jazyku.

Naše dentálne hygieničky vám pri hygiene radi poradia a ukážu ako medzizubnú kefku správne používať.

Krváca mi ďasno, je to normálne?

Ďasno krváca z dôvodu lokálneho zápalu spôsobeného baktériami. Do 14 dní by malo krvácanie prestať a ďasno zmeniť svoju farbu z tmavo červenej na svetloružovú.

Ako často si kupovať novú medzizunú kefku?

Štetiny sa časom zošikmia, preto je nutné meniť kefku zhruba každý týždeň. Pokiaľ jednu veľkosť používate na väčšinu zubov, je lepšie, ak kefky budete meniť za nové častejšie. Optimálne je používať 2-3 veľkosti medzizubných kefiek.

Scroll top

Objednajte si termín

Kontaktujte nás priamo
Osobné údaje
Adresa
Služba
Nenašli ste službu v zozname?
Máte zľavový kód?

Oboznámil/a som sa a súhlasím s poučením o spracovaní osobných údajov *

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely *

Odoslať objednanie termínu
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.