+421 41/4254 300
Ordinačné hodiny
Pon - Pia 7:00 - 18:00
Obedná prestávka 11:30 - 12:00
Sviatky Zatvorené
So - Ne Zatvorené
Petramed
Späť

Ako sa starať o detské zúbky I: Spolupráca a čistenie

Ako sa starať o detské zúbky I: Spolupráca a čistenie

Každému rodičovi leží zdravie svojho dieťaťa na srdci, preto aktívne hľadá odpovede na otázky ako čistiť detské zúbky, kedy navštíviť zubára po prvý krát a podobne. Zároveň nie je ľahké vyznať sa v množstve informácií a odporúčaní, ako sa starať o detské zuby. V tomto článku sme zhrnuli overené informácie od našich lekárov a hygienička z Petramedu na najčastejšie otázky.

Čo keď dieťa nespolupracuje?

Ak s nami dieťa nechce spolupracovať a jazykom vytláča zubnú kefku von z úst, je nutné spomaliť, ukázať na sebe ako si mama alebo tato čistí zúbky (ale svojou vlastnou kefkou). Deti chcú byť ako ich rodičia, preto skúste tento trik aj vy. Základom je však viesť dieťa k zubnej hygiene od počiatku, aby si zvyklo na cudzí predmet v ústach. Často je to práve dlhodobá snaha a trpezlivý prístup rodiča, čo nasmeruje deti správnym smerom. Nasilu to ide len ťažko.

crying_child_at_dentist

Zubné hygieničky neodstraňujú iba zubný kameň, ale aj učia rodičov či deti ako si správne čistiť zúbky. V Petramede sa snažíme podľa potreby nájsť cestu k dieťaťu buď ukážkou na plyšových zubatých pomocníkov alebo zapojením rodiča.

Zo skúsenosti vieme povedať, že deti, ktoré už v skorom veku chodili k zubárovi tak v neskoršom veku oveľa lepšie spolupracovali a nechali sa ošetriť. Postupne si zvyká na prítomnosť cudzej osoby v jeho ústach.

Rodičia by mali absolvovať prvú preventívnu prehliadku, okolo jedného roku. Nie je to vôbec skoro, nakoľko sa mu už prerezal prvý mliečny zúbok (horný rezák).

Čistenie zúbkov

baby

Na internete nájdeme mnoho rád a názorov na tému ako a čím čistiť detské zúbky. Navlhčená gáza ani prstová detská kefka (tzv. prsťáček) neodstránia plak, ktorý sa na zube počas dňa vytvoril. Preto je potrebné čo najskôr po prerezaní prvého zúbku (cca do 6 mesiacov) začať používať detskú kefku.

 Ak si dieťa nevie zvyknúť na prítomnosť cudzieho predmetu v ústach a bráni sa, môžeme použiť psychologický trik a prejsť dieťaťu po zúbkoch prsťáčkom. Dieťa si tak bude myslieť, že sa ho dotýkate svojím prstom. Skúste však čo najrýchlejšie prejsť naspäť k používaniu zubnej kefky.

V prípade, že máme 2 zúbky vedľa seba, je rovnako dôležité čistiť medzizubný priestor ako ostatné plôšky zubu. Predstavte si zub ako kocku so 6 stranami (v skutočnosti iba s 5), pričom ak nevyčistíte medzizubný priestor, vynechali ste pri čistení 2 plôšky kde sa môže tvoriť zubný kameň a kaz.

Ak do prvého roka nenarástol vášmu dieťatku žiaden zúbok, je odporúčame navštíviť vášho zubára, nakoľko môže byť zaseknutý alebo sa nezaložil. Deťom by sa malo čistiť zúbky rovnako často ako dospelým. To znamená ráno aj večer. Ak dieťa nemá ešte zúbky, čistiť ďasná nie je nutné.

boy_toothpaste

Zhrnutie na záver:

  • u detí sa medzizubný priestor čistí od momentu, kedy sa vedľa seba prerezali dva zúbky
  • deťom sa čistia zuby ráno aj večer
  • dieťa opakuje po rodičoch, takže ak nechce spolupracovať pri čistení zubov, ukážte mu ako to robí jeho veľký tato/mama
  • prvú preventívnu prehliadku by malo dieťa absolvovať aspoň v jednom roku života

V tomto článku sme si zhrnuli odpovede na najčastejšie otázky rodičov ako čistiť deťom zuby aj keď nechcú a ku návštevám zubára s dieťaťom. V druhej časti tohto dvojdielneho článku sme sa naopak zamerali na zubné potreby pre deti a tému detského kazu.

 

Chcem sa objednať na vyšetrenieAko u nás vyzerá dentálna hygiena
Scroll top

Objednajte si termín

Kontaktujte nás priamo
Osobné údaje
Adresa
Služba
Nenašli ste službu v zozname?
Máte zľavový kód?

Oboznámil/a som sa a súhlasím s poučením o spracovaní osobných údajov *

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely *

Odoslať objednanie termínu
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.