Ešte nikdy v histórií ľudstva sme neboli vystavení takému riziku kazu ako dnes. Ľudia sa dožívajú stále vyššieho veku, pričom konzumácia cukru stále stúpa. Jedným zo spôsobov, ako pomôcť pacientom nestratiť zuby predčasne, je vzdelávanie v oblasti zdravej stravy. Áno, strava má veľký vplyv na to, ako zdravé sú naše zuby. V tomto článku si ukážeme, ako pozmeniť svoje stravovacie návyky tak, aby sme jedli chutne a zároveň znížili riziko kazu.
Existujú 3 základné faktory, bez ktorých žiaden kaz nevznikne. Sú to tieto 3:
Na to, aby sa vytvoril kaz, musia byť prítomné všetky tieto “prísady” súčasne. Za jedinú noc sa vám kaz nevytvorí. Heslo “čistý zub sa nekazí” platí iba za predpokladu, že si dokonale vyčistíme všetky plochy zubov. Mamičky často neumýselne zvyšujú bakteriálnu nálož v ústach dieťaťa tým, že ho kŕmia oblízanou lyžičkou. Takto sa baktérie prenášajú z úst matky do úst dieťaťa, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku kazu už aj v skoršom veku.
Teraz sa pozrime na to, aké cukry škodia našim zubom najviac a naopak, ktoré im nerobia problém.
Existujú “rýchlo” skvasiteľné cukry, ktoré využívajú baktérie pre svoj rast a tvorbu kyselín. Je to typicky sacharóza – biely či hnedý cukor. Tento typ cukru poskytuje všetko, čo baktérie potrebujú pre svoj rast. Okrem sladkostí sa nachádza aj v musli, bielom pečive, cestovinách, ochutených jogurtoch, omáčkach na cestoviny a výrobkoch s nízkym obsahom tuku, kde ho výrobcovia pridávajú pre zlepšenie chuti. Skvasiteľné cukry na nás číhajú aj tam, kde by sme nepovedali, že ich nájdeme.
Cukry v potrave potrebujeme pre tvorbu energie. Ovsené vločky, celozrnné pečivo, cestoviny zo špaldovej múky v sebe obsahujú cukry, ktoré naše telo rozkladá postupne, a teda budeme mať dostatok energie počas celého dňa. Zároveň ich baktérie nevedia premeniť vo svoj prospech, a preto znižujú riziko tvorby kazu. Inak povedané, nechávame baktérie “vyhladovať”.
Čisté ovocie obsahuje cukry, ktoré baktérie vedia využiť, avšak nie tak efektívne ako sladené pokrmy z obchodov. Ovocie obsahuje hlavne monosacharidy ako glukózu či fruktózu, ktoré majú nižší potenciál k tvorbe kazov. Vždy platí, že čisté ovocie je zdravšie “sladidlo” ako kryštálový cukor.
Pri konzumácií kyslých jedál (čaj s citrónom, jablko, hrozno, kyslé ovocie, sladké sýtené nápoje) rýchlejšie dochádza k demineralizácií zubnej skloviny, čím sa zub oslabuje. Zub sa pod vplyvom kyselín doslova rozpúšťa, čo uľahčuje baktériám sa dostať do “chutnejšieho” stredu zubu – dentinu. Cucanie pomarančov či citrónov nám síce pomôže dostať sa z choroby rýchlejšie, avšak dlhodobo to má zničujúce následky na zuby v podobe bielych fľakov.
Po konzumácií sladkých či kyslých jedál neuškodí vypiť trochu čistej vody, alebo si vypláchnuť ústa. Žuvaním žuvačky stimulujeme tvorbu slín, čo navráti prirodzené pH v ústach. Sliny obmývajú zuby, čím ich čistia a dopĺňajú minerály do zubov.
Báječné!!! Nemôžem povedat jedno krivé slovo, všetci ústretoví a velmi príjemní. Dakujem špeciálne za profesionálny prístup...
Google recenzia, Sara, Čítať viacPriestory kliniky veľmi pekné, vkusné, až sa človek menej bojí 😉 Musím vyzdvihnúť pána doktora Urbanovského, ktorý ma veľmi povzbudil a pomohol mi prekonať môj obrovský strach. Od začiatku ošetrenia bol veľmi príjemný...
Google recenzia, Veronika, Čítať viacPetramed je špičkové zubné stredisko. Príjemný celý personál. Pomohli mi s mojimi zubnými problémami. Som maximálne spokojný...
Google recenzia, Ivan, Čítať viacĎakujem za úžasnú starostlivosť a veľmi milý, prívetivý prístup. Všetci boli veľmi príjemní a s úsmevom.
Google recenzia, Ľubica, Čítať viacVeľmi milý a profesionálny prístup pána Dr. Jána Záhorca a jeho sestričky na ambulancii👍 . Veľká spokojnosť.
Google recenzia, Eva, Čítať viacDcéra potrebovala vytrhnúť zub,rozhodli sme sa pre Petramed.Znova sa mi potvrdilo,že na Slovensku máme šikovných a pracovitých ľudí, veľkých profesionálov.Slečny na recepcii nám dali termín po zavolaní hneď na druhý deň...
Google recenzia, Hana, Čítať viacZvyknúť si na dobré a zdravé trvá všeobecne dlhšie, ako sa vzdať zlozvyku. Preto je dobré začínať postupne. Zmena jedálničku je dobrým krokom ku zdravému chrupu, avšak človek by nemal zabúdať na pravidelné preventívne prehliadky a dentálnu hygienu. U niektorých pacientov si situácia vyžaduje návštevu dentálnej hygieničky 2x ročne. Tvorba zubného kameňa závisí aj od toho, ako veľmi sa človeku tvoria sliny. Tento faktor sťažuje domácu hygienu a preto treba kameň odstrániť. Všetky tieto “piliere zdravého chrupu” idú spolu ruka v ruke a nemalo by sa zabúdať ani na jeden z nich.