+421 41/4254 300
Ordinačné hodiny
Pon - Pia 7:00 - 18:00
Obedná prestávka 11:30 - 12:00
Sviatky Zatvorené
So - Ne Zatvorené
Petramed
Späť

Ako sa starať o detské zúbky II: Hygienické pomôcky a detské kazy

Ako sa starať o detské zúbky II: Hygienické pomôcky a detské kazy

V pokračovaní článku o starostlivosti o detské zuby sa budeme venovať výberu kefiek, zubných pást a vôd pre deti. Rovnako si spomenieme ako vyzerá zubný kaz, či sa opravujú aj mliečne zúbky a pod. Zhrnuli sme pre vás overené informácie od našich lekárov a hygienistek z Petramedu na najčastejšie otázky.

Aké kefky, zubné pasty a ústne vody sú pre deti vhodné?

Ústna voda je doplnok a dieťa ju nemusí ani používať. Naviac svojmu dieťaťu pomôžete, ak mu budete dočisťovať zúbky až do 12tich rokov. Deti nemajú vyvinutú ešte jemnú motoriku, preto nie je hanba ak rodič dieťaťu pomôže.

Správna kefka by mala mať malú hlavičku, mäkké a rovno zastrihnuté štetiny. Kefku meníme napríklad po chorobe, keď sa nám hlavička rozstrapatila, alebo každé 2-3 mesiace. To by sa nám ale nemalo diať, pretože sa na kefku nikdy netlačí.

eletric_toothbrush

Elektrické zubné kefky samy o sebe nie sú zlé, ani dobré. Dôležité je, že ich dieťa vie používať, baví ho to a zúbky si vďaka nej lepšie vyčistí. Deti ešte nemajú plne vyvinutú motoriku. V tom elektrické zubné kefky výrazne pomôžu, nakoľko kmitavý pohyb robí samotná kefka. Vždy by ste voľbu detskej elektrickej zubnej kefky mali skonzultovať s hygieničkou. Okrem elektrickej by malo mať dieťa vždy poruke aj klasickú zubnú kefku. Napríklad ak ide do školy v prírode a vybije sa mu elektrická zubná kefka.

Všetky detské zubné pasty pre deti obsahujú to správne množstvo fluoridov a kalcium fosfátov, ktoré detské zúbky potrebujú. Rôzne pasty s rôznym obsahom fluoridov sú vhodné pre deti v rôznom veku. Základom je pozerať sa na obal a všímať si, pre akú vekovú skupinu detí je pasta vhodná.

Zásadne by deti nemali používať pasty pre dospelých, ktoré majú naopak až príliš vysokú koncentráciu fluoridov, čo by zúbky mohlo naopak poškodiť. Zubnú pastu deti môžu používať.

child_toothdecay

Deti a kaz

Kaz u detí môže vzniknúť do niekoľkých mesiacov po prerezaní zubov, pričom sa môžu kaziť mliečne aj trvalé zúbky. Ak baktérie postupne rozožierajú zúbok a prenikajú hlbšie k zubnej dreni, dieťa cíti rovnakú bolesť ako dospelý, preto sa robia výplne aj na mliečne zúbky. Predstavte si, že by ste mali bolesti zubov napríklad 6 rokov. Toľko totižto mliečne zúbky plnia svoju funkciu, pokým ich vystriedajú trvalé zuby.

child_mother_toothbrush

Mnohé mamičky sa pýtajú, či kaz nemôže vznikať od materského mlieka. Odpoveď je, že nie. Mlieko obsahuje cukry, ktoré baktérie nevedia efektívne využiť pre demineralizačné pochody v sklovine. Rovnako mlieko neprichádza do priameho kontatu so zubami, ako je to napr. pri sladkostiach alebo ovocí. Čistenie prstovou kefkou alebo navhlčenou gázou nie je dostačujúce, treba čo najskôr prejsť ku detskej kefke.

Väčšina kazov u detí vyzerá spočiatku ako biela nepriehľadná škvrnka na zube. V tomto štádiu je sklovina už oslabená a treba viac dbať na dočisťovanie zúbkov. Kaz ďalej nadobúda béžovú farbu a kožovitý povrch.

toothdecay

Zhrnutie na záver:

  • deťom treba dočisťovať zúbky až dovtedy, dokedy nebudú dostatočne motoricky zdatné (zväčša do 12tich rokov)
  • správna kefka pre dieťa má malú hlavičku, rovno zastrihnuté a mäkké štetiny
  • pre každú vekovú kategóriu existuje detská zubná pasta so správnym obsahom fluoridov (treba sa pozerať na obal, pre ako staré dieťa je pasta určená)
  • vŕtajú sa aj mliečne zuby 
  • kaz nevzniká od materského mlieka, ale od zlého dočisťovania rodičom
  • kaz vyzerá najčastejšie ako béžovitá škvrnka s kožovitým povrchom na miestach, ktoré sa horšie čistia (žuvacia plôška, medzizubné priestory…)

V tomto článku sme si zhrnuli odpovede na najčastejšie otázky rodičov ohľadom hygienických potrieb pre deti a témy pokazeným detským zúbkom. V prvej časti tohto dvojdielneho článku sme sa naopak venovali ako čistiť deťom zuby aj keď nechcú a návštevám zubára s dieťaťom.

Scroll top

Objednajte si termín

Kontaktujte nás priamo
Osobné údaje
Adresa
Služba
Nenašli ste službu v zozname?
Máte zľavový kód?

Oboznámil/a som sa a súhlasím s poučením o spracovaní osobných údajov *

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely *

Odoslať objednanie termínu
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.