+421 41/4254 300
Ordinačné hodiny
Pon - Pia 7:00 - 18:00
Obedná prestávka 11:30 - 12:00
Sviatky Zatvorené
So - Ne Zatvorené
Petramed
Späť

Ako sa starať o detské zuby

Ako sa starať o detské zuby

Základom zdravého chrupu sú správne návyky v detstve. Starostlivosť o zuby sa začína v tom najútlejšom veku, prakticky s prvým mliečnym zúbkom. Ak budete dbať o to, aby Vaše dieťa malo zdravé mliečne zuby, je to základný predpoklad, aby aj jeho trvalé zuby boli zdravé. V tomto článku si zodpovieme čím čistiť, či dieťa môže ísť na röntgen a kedy ísť s dieťaťom na prvú prehliadku k zubárovi.

Kedy je čas kúpiť prvú zubnú kefku a aká zubná kefka je pre malé dieťa vhodná?

Na začiatku je to predovšetkým rodič, ktorý svojmu dieťaťu čistí zuby. Prvé zúbky rodič môže čistiť aj gumovou náprstnou kefkou, ktorá nedráždi ďasno a dieťa si ju ani nevšimne. Zároveň si zvyká na cudzí predmet v ústach.

Mali by sa deťom robiť RTG snímky?

Určite áno. Pacienti sú v zubných ordináciách vystavený röntgenovému žiareniu o minimálnych dávkach, preto vek dieťaťa nie je prekážka. Pokiaľ sa deti bránia a nespolupracujú, rtg vyšetrenie urobíme pri ďalšej návšteve prípade lekár použije iných diagnostických metód. Vhodnosť RTG stanovuje zubný lekár po zohľadnení veku, ochoty spolupráce dieťaťa a tiež zdravotného stavu – napr. máme autistov, ktorí neznesú vyšetrenie na RTG prístroji, ale zvládnu ošetrenie zubárom, ktorému dôverujú.

rtg

Do akého veku je potrebné dočisťovať dieťaťu zuby?

S ústnou hygienou treba u dieťaťa začať už predtým, ako narastie prvý zúbok – pomocou hryzadla. Ak sa dieťa odnaučí cumlať dudlík v skoršom veku, pravdepodobnosť, že neskôr bude musieť nosiť strojček na vyrovnanie zúbkov je oveľa menšia.

Prvú kefku by malo dieťa dostať, keď mu narastie prvý zúbok okolo 6. mesiaca. Deťom by sme mali íst príkladom. Z čistenia zúbkov je potrebné urobiť spoločný každodenný rituál, pri ktorom najskôr rodič čistí zuby dieťaťu. S pribúdajúcim vekom a zručnosťou by si dieťa malo čistiť zuby samé, avšak rodič by mal dieťa kontrolovať až do 12-tich rokov. Ak si dieťa nevyčistilo správne zuby, rodič by ich mal dočistiť.

Treba dieťaťu ukázať, že nie je hanba, keď mu rodič pomôže.

Je potrebné tzv. „zaliať“ alebo zapečatiť zúbky?

Ako prvé sa pečatia stoličky čo najskôr po ich prerezaní. Takéto zuby musia byť zdravé. Ak majú deti zuby s hlbokými ryhami, pečať bráni vzniku kazov v ryhách. Pečatené zuby vyžadujú rovnakú starostlivosť, pretože bočné steny sa zapečatiť nedajú. Pri zlej úrovni hygieny často vznikne kaz v medzizubnom priestore, pričom sú postihnuté oba zuby.

Na čo sú dobré fluoridy v zubnej paste?

tooth_paste

Fluór je veľmi dôležitý pri prevencii zubného kazu, avšak treba byť obozretný pri vyšších dávkach. Odporúčanú dávku fluózu príjmeme z potravy, vody a preto užívanie fluórových tabletiek je hlavne pre tehotné ženy nežiadúce. Z rovnakého dôvodu by deti nemali používať zubné pasty pre dospelých, ktoré obsahujú viac fluóru. Pri lokálnej fluoridaci u zubára fluór vniká do skloviny, spevňuje ju a zvyšuje jej odolnosť. 

V dnešnej dobe je obsah fluoridov v pastách a iných prípravkoch dobre kontrolovaný, preto dôležitejšie ako čokoľvek iné je správna technika čistenia a vytvorenie návyku u dieťaťa si čistiť zuby.

Fluoridami vieme posilniť sklovinu, ale kaz nezastavíme. Aby boli fluoridy účinné a mohli sa zabudovať do štruktúry skloviny a tak ju posilniť, musia najskôr prejsť cez vrstvu plaku. Ak nepoužívame správnu techniku čistenia zubov, tak plak neodstránime a fluoridy nepreniknú cez vrstvu plaku a nemôžu remineralizovať sklovinu. Správna technika čistenia zubov je pri detských zuboch to najdôležitejšie.

Kedy ísť s malým dieťaťom na prvú preventívnu prehliadku?

Ideálny čas na prvú návštevu u zubára je vtedy, keď dieťa netrápia žiadne problémy. Takto je väčšia šanca, že dieťa nebude mať v budúcnosti strach z lekára. Odporúčame absolvovať návštevu v období prerezávania zúbkov, táto by mala byť zoznamovacia a nemala by sa spájať s ošetrením. Prvé preventívne prehliadky sa absolvujú po dovŕšení 1. roka života a následne každých 6 mesiacov. Tieto prehliadky pomáhajú v prevencii a včasnej diagnostike zubného kazu. Taktiež sú dôležité z dôvodu nadväzovania vzťahu s malým pacientom a zabránenia rozvoju strachu a úzkosti z ošetrenia.

Chcem sa objednať na vyšetrenieAko u nás vyzerá dentálna hygiena

 

 

Scroll top

Objednajte si termín

Kontaktujte nás priamo
Osobné údaje
Adresa
Služba
Nenašli ste službu v zozname?
Máte zľavový kód?

Oboznámil/a som sa a súhlasím s poučením o spracovaní osobných údajov *

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely *

Odoslať objednanie termínu
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.