+421 41/4254 300
Ordinačné hodiny
Pon - Pia 7:00 - 18:00
Obedná prestávka 11:30 - 12:00
Sviatky Zatvorené
So - Ne Zatvorené
Petramed
Späť

Čo ak sa vyčistenie koreňových kanálikov nepodarí na prvý raz?

Čo ak sa vyčistenie koreňových kanálikov nepodarí na prvý raz?

Niekedy sa stane, že po vyčistení koreňových kanálikov zápal v kosti pod zubom nezmizne. Ak by sa zápal v kosti neliečil, mohol by kedykoľvek bez varovania prejsť cez kosť do okolitých mäkkých tkanív a spôsobiť okoločeľustný zápal. V tomto článku si vysvetlíme, prečo je niekedy potrebné nanovo vyčistiť koreňový kanálik zuba (reendodoncia) a prečo očakávať iný výsledok ako po prvom raze.

endodontics_tooth_rootcanals

Dôvodom prečo sa robí endodoncia sme sa venovali už vo viacerých článkoch. Niekedy je ale potrebné vyčistiť kanálik po druhý raz. Prečo sa to deje?

  • pri predošlom výkone sa nedodržalo dokonale sterilné prostredie, výplachový protokol a pod.
  • kanálik sa nepodarilo zaplniť až po koniec, to znamená že na konci zostalo stále dostatok baktérií na to, aby zápal neustúpil
  • lekár prehliadol jeden z kanálikov v zube a nevyčistil ho, čomu sa dá najlepšie predísť použitím zubárskeho mikroskopu

Prečo sa pokúsiť vyčistiť kanálik ešte raz, keď to prvýkrát nefungovalo?

Zhruba u 90% endodonticky ošetrených zubov sa problém vyrieši. To znamená že sa rozpustená kosť pod zubom opäť zahojí. Pri reendodontickom ošetrení sa odstráni výplňový materiál, ktorým sa vyplnil zub pri prvom endodontickom ošetrení. Tento proces je zdĺhavý, pretože materiál v kanáliku je stvrdnutý a ťažko sa dáva zo zuba von. Pri kanáliku, ktorý nebol zaplnený až do konca, sa lekár musí prepracovať až ku koncu hrotu koreňa zubu, aby zaplnil a vyčistil zvyšný nezaplnený milimeter koreňa. Žiaľ, jediná prístupová cesta je zo žuvacej plôšky a lekár sa musí k vrcholu koreňa prepracovať cez existujúcu výplň.

endodontics_tooth_rootcanals

Prečo antibiotika nevyliečia odumretú zubnú dreň?

Okolo vrcholu koreňa vznikne zápal, vďaka ktorému vedia zložky imunitného systému, kde sa nachádzajú baktérie. Antibiotika a zložky imunity sa dostanú na miesto zápalu iba krvou. Keďže v kanáliku sa nachádza už odumretá dreň bez krvného zásobenia, biele krvinky a antibiotika sa nemajú k baktériám ako dostať. Pri reendodontickom ošetrení je kanálik zaplnený výplňovým materiálom, ku ktorému rovnako nevedú žiadne krvné cievy. Kanálik by mal byť zaplnený úplne až do konca (viz. obrázok nižšie). Len vtedy sa odstránia všetky baktérie z vnútra zubu a kosť pod vrcholom koreňa (čierna neohraničená škvrna na obr.) opäť zahojí a zápal zmizne.

rtg_tooht

Čo nevidíte, nevyčistíte

V dnešnej dobe je štandard používať zväčšenie. To znamená, že by lekár mal používať lupové okuliare alebo zubársky mikroskop. V Petramede robíme každé (re)endodontické ošetrenie iba pod mikroskopom. Lekár vidí zuby zväčšene, má prehľad o jednotlivých kanálikoch a vie pracovať s presnosťou desatín milimetra. Doslova. Pri (re)endodoncii nie sú všetky kanáliky rovnako veľké. Zároveň sa niektoré hľadajú jednoduchšie ako ostatné. V prípade, že by lekár jeden z kanálikov v zube prehliadol a nevyčistil, tak je nižšia šanca, že sa zápal vylieči.

endodoncia_lekar
Scroll top

Objednajte si termín

Kontaktujte nás priamo
Osobné údaje
Adresa
Služba
Nenašli ste službu v zozname?
Máte zľavový kód?

Oboznámil/a som sa a súhlasím s poučením o spracovaní osobných údajov *

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely *

Odoslať objednanie termínu
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.