+421 41/4254 300
Ordinačné hodiny
Pon - Pia 7:00 - 18:00
Obedná prestávka 11:30 - 12:00
Sviatky Zatvorené
So - Ne Zatvorené
Petramed
Späť

Prečo antibiotika nevyliečia zubný kaz a parodontitídu?

Prečo antibiotika nevyliečia zubný kaz a parodontitídu?

Dokážeme vyliečiť zubný kaz antibiotikami alebo “vydenzinfikovať” alkoholom? Nebolo by úžasné, ak by sme vedeli zlikvidovať baktérie v ústach rovnakým spôsobom, ako keď máme angínu alebo iný zápal v tele? V tomto článku si vysvetlíme, akým spôsobom fungujú antibiotika a prečo sa s nimi zubný kaz, baktérie v koreňovom kanáliku alebo parodontitída neliečime.

Ako sa antibiotika dostanú k baktériam?

Jedinou cestou, ako sa antibiotika môžu dostať k baktériám je cez krv. Kde neprúdi krv, tam sa antibiotiká nedostanú. V ústach nevedú krvné cievy priamo ku sklovine a tak nedokážu zvrátiť patogénny proces. Ďalším problémom je, že antibiotika sú účinné iba pri niektorých typoch baktérií, ktoré sa spolupodieľajú na vzniku kazu. Z toho vyplýva, že aj keby sa nám podarilo dopraviť antibiotika na miesto, tak sa nezlikvidujú všetky baktérie, ktoré kaz spôsobujú. Zároveň by sa narušila rovnováha baktérií, čo by mohlo dôjsť k zápalu slizníc, pomnožení kvasiniek, povlaku na jazyku a podobne.

tooth_bacteria

Prečo sa musí koreňový kanálik vyčistiť mechanicky?

Endodontické ošetrenie odstraňuje baktérie, ktoré sa nachádzajú v koreňovom kanáliku a spôsobujú zápal. Keďže sa v kanáliku často nachádza už odumretá dreň bez krvného zásobenia, biele krvinky a antibiotika sa nemajú k baktériám ako dostať. Z tohto dôvodu je nutné otvoriť zub zhora (vrchol koreňa je v kosti, takže zospodu sa to nedá) a mechanicky odstrániť baktérie. Lekár používa aj dezinfekčný roztok, ktorým sa usmrtia všetky baktérie, ktoré by v kanáliku mohli zostať.

tooth_bacteria

Dokážu parodentózu vyliečiť

Ústup kosti, zápal v ďasne a vyklavosť zubov spôsobujú baktérie, ktoré sa nachádzajú v žliabku buď voľne vo forme “plávajúceho povlaku” alebo na zubnom kameni pod ďasnom. V takomto prípade najskôr treba odstrániť príčinu problému, ktorou sú baktérie. Dentálna hygienička alebo lekár hĺbkovo prečistí parodontálny vačok, ktorý možno pripodobniť vrecku na nohaviciach. Ďasno je za normálych okolností prilepené na zube. Keď sa odstránia baktérie, ktoré spôsobovali “odlepenie” ďasna od zubu, tak sa ďasno vráti do normálneho stavu. V takomto prípade antibiotiká zohrávajú druhotnú rolu, pretože iba potláčajú príznaky zápalu okolo zubov. Viac o téme paradentózy sa dočítate v našom blogovom článku.

medicaments

Ako pomáhajú lieky proti bolesti a chladivé obklady?

Lieky proti bolesti iba tíšia bolesť, ktorá je z evolučného hľadiska veľmi dôležitá. Ukazuje nám, že niekde v našom tele je problém a je nutné ho riešiť. Ak by sme necítili bolesť, tak by sme ľahko prehliadli zápal, zranenie, krvácanie alebo infekciu v nejakej časti tela.

Scroll top

Objednajte si termín

Kontaktujte nás priamo
Osobné údaje
Adresa
Služba
Nenašli ste službu v zozname?
Máte zľavový kód?

Oboznámil/a som sa a súhlasím s poučením o spracovaní osobných údajov *

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely *

Odoslať objednanie termínu
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.