+421 41/4254 300
Ordinačné hodiny
Pon - Pia 7:00 - 18:00
Obedná prestávka 11:30 - 12:00
Sviatky Zatvorené
So - Ne Zatvorené
Petramed
Späť

Čistenie a život s fixným alebo neviditeľným strojčekom

Čistenie a život s fixným alebo neviditeľným strojčekom

Postupne sa v spoločnosti darí búrať predsudok, že zubný strojček je čisto estetickou záležitosťou. Krivé usporiadanie zubov má pritom veľký dopad na schopnosť čistiť medzizubné priestory, kde sa hromadí plak a neskôr zubný kameň. Z tohto dôvodu sa stále viac a viac dospelých ľudí rozhoduje pre ortodontickú liečbu.

Život so strojčekom nemusí byť o moc zložitejší. Stále však platí, že okrem svojich zubov treba venovať pozornosť aj samotnému strojčeku, aby po čase nezačal zapáchať, alebo nestratil priehľadnosť. Či sa jedná o snímateľný (nočný), fixný alebo neviditeľný strojček, o každý je potrebné sa starať trochu inak. V tomto článku si spomenieme, ako sa starať a jednotlivé druhy strojčekov.

Neviditeľný strojček

invisalign_neviditelny_strojcek

Neviditeľný strojček je na údržbu oveľa menej náročný ako fixný strojček. Aby sa strojček nezafarbil od jedla, je nutné ho si ho vybrať z úst a schovať si ho do puzdra. Nedoporučujeme si ho nechávať zabalený v servítke alebo voľne na stole. Jedlá, ktoré obsahujú karí, čaj, lesné ovocie alebo víno najviac zafarbujú strojček. Cigaretový dym rovnako znižuje priehľadnosť strojčeka.

Zuby si treba čistiť rovnako ako doteraz, ráno aj večer. Ak by vám ostali na noc medzi zubami kúsky jedla a plak, časom by to malo vplyv na priehľadnosť. Na čistenie strojčeka môžete používať klasickú kefku a pastu. Strojček je vhodné oplachovať pod studenou vodou. Vysoká teplota by mohla strojček deformovať.

Neviditeľný strojček je podobne jednoduchý na údržbu ako snímateľný strojček. Zároveň s ním vieme docieliť rovnakých výsledkov ako s fixným strojčekom. Tým pádom spája neviditeľný strojček obe z najväčších výhod snímateľného a fixného strojčeka. Zároveň je šetrný k ďasnám, človek sa nemusí obmedzovať pri stravovaní a jeho čistenie je najjednoduchšie zo všetkých typov.

invisalign_neviditelny_strojcek

Fixný strojček

Pred samotnou liečbou je nutné zrevidovať celkový stav chrupu. To znamená, že pred nasadením zámočkov sa opravia všetky kazy. Už keď je strojček nasadený je oprava kazov veľmi náročná.

Okolo zámočkov vznikol ďalší priestor, kde sa zbierajú zvyšky jedla a hromadí plak. Tu nám klasická kefka veľmi nepomôže, preto musíme použiť medzizubnú kefku, ktorá je väčšia ako tie, ktoré používate na čistenie priestoru medzi zubami. Z tohto dôvodu odporúčame si zvyknúť používať o jednu medzizubnú kefku naviac.

braces_fixny_strojcek

Okrem medzizubnej kefky viete použiť na dočistenie aj jednozväzkovú kefku, s ktorou sa dostanete aj na ťažšie prístupné miesta. V prípade, ak sa nedostatočne vyčistí okolie zámočkov, tak dochádza k poškodeniu a demineralizácii skloviny. Po ukončení liečby tak na zuboch ostanú biele škvrny, ktorým sa dá predísť pravidelným čistením okolo zámočkov.

Je možné si čistiť zuby s fixným strojčekom elektrickou zubnou kefkou?

Áno. Elektrická kefka však stále nedokáže nahradiť medzizubné kefky, ktoré ako jediné dokážu vyčistiť priestor okolo zámočkov pod drôtikom.

interdental_brush_medzizubna_kefka

Snímateľný (nočný) strojček

snimaci_nocny_strojcek

Táto možnosť ide stále viac a viac do úzadia, nakoľko sa tento strojček nosí iba v noci. Oproti fixnému či neviditeľnému strojčeku tak liečba trvá dlhšie, pretože sily, ktoré posúvajú zuby do cieľovej pozície celkovo pôsobia kratšie (t.j. iba cez noc). Z tohto dôvodu odporúčame našim pacientom skôr fixné/neviditeľné strojčeky, nakoľko je liečba kratšia a účinnejšia.

Starostlivosť o snímateľný strojček sa podobá starostlivosti o vyberaciu protézu. Strojček je nutné pravidelne čistiť zubnou kefkou a pastou, aby sa na ňom neusádzal zubný plak a neskôr kameň (viz obrázok). Rovnako je nutné do misky s vodou hodiť čistiacu tabletu, ktorá zlikviduje baktérie na povrchu.

Chcem sa objednať na vyšetrenieNeviditeľný strojček
Scroll top

Objednajte si termín

Kontaktujte nás priamo
Osobné údaje
Adresa
Služba
Nenašli ste službu v zozname?
Máte zľavový kód?

Oboznámil/a som sa a súhlasím s poučením o spracovaní osobných údajov *

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely *

Odoslať objednanie termínu
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.