Ordinačné hodiny

DEŇ ČAS POZNÁMKY
Pondelok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Utorok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Streda 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Štvrtok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Piatok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Sobota 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Nedeľa 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Sviatky 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť

MENU

Postavte krivé zuby do pozoru

bnr2

Téma krivých zubov sa týka veľkej skupiny dospelých ľudí. Hoci najčastejší motív pre vyrovnávanie zubov je estetická stránka, je to predovšetkým zdravotný problém. Pokrivenie je najčastejšie spôsobené tesným postavením zubov.  V týchto miestach sú možnosti čistenia obmedzené. To sa aj pri pravidelnom čistení prejaví zápachom z úst. Na nedostupných miestach ľahko vznikne zápal ďasien a zubný kaz. Dôsledkom zápalu ďasien sa môže rozvinúť parodontitída, ktorá vedie k strate zubov. S nesprávnym postavením zubov súvisia problémy so žuvaním. Nespracovaná potrava spôsobuje ťažkosti s trávením. Postavenie zubov ovplyvňuje výslovnosť, schopnosť vyslovovať niektoré hlásky je pri nesprávnom postavení zubov problematická. To, čo však pacienta najčastejšie privedie k špecialistovi, je práve estetika.  

 

Príbeh pacientky: 

Už ako dieťa som mala krivé zuby. V tej dobe som to nepovažovala za nejaký problém, nebola som jediná. Neskôr sme stavali dom, prišli deti a celkovo nebol čas a financie riešiť krivé zuby. Po materskej som sa vrátila na miesto predavačky v obchode. Príjemné vystupovanie a upravený vzhľad je v tejto práci základom, zákazníci ho vnímajú ako samozrejmosť. Pre krivé zuby som sa však hanbila usmievať sa. Vždy som mala na tvári len jemný úsmev, aby som neukazovala zuby.” 

 

Možnosti vyrovnávania zubov 

Odbor, ktorý sa zaoberá správnym postavením zubov sa volá ortodoncia. V súčasnosti už našťastie nepanuje predstava, že vyrovnávanie zubov je len pre tínedžerov. Vyrovnávanie zubov v dospelosti je bežné, mnoho ľudí nosí strojček s pocitom splneného sna. Dá sa povedať, že pokiaľ má pacient vlastné zuby, vek je len číslo. Aj tu však ide vývoj dopredu. Dospelý pacient môže absolvovať liečbu bez toho, aby si to jeho okolie všimlo.  

 

Pri mojej práci som si nevedela predstaviť mať na zuboch nalepené kovové čosi. Ako na to ľudia budú pozerať? A po tridsiatke? Veď budem všetkým na smiech. Napriek tomu som sa objednala na konzultáciu. Lekár mi odporučil neviditeľný strojček. Stojí len o niečo málo viac, ale kto nevie, že ho mám, nevšimne si ho. Som asi v polovici liečby, ale už teraz je vidieť zmeny. Aj bez obávaných drôtikov. Zbožňujem sa usmievať. Moje okolie sa čuduje, prečo som taká veselá. Pravda je, že som vždy bola, ale už sa za svoje zuby nehanbím.  

 

Typy ortodontickej liečby 

Fixný strojček 

Fixný strojček je najpoužívanejší spôsob vyrovnávania zubov. Je zložený zo zámkov, ktoré sú nalepené na zuby a drôtov, ktoré zabezpečujú pohyb zubov. Štandardne sa používajú kovové zámky, obľúbené sú však aj zafírové, ktoré sú takmer neviditeľné. Liečba trvá približne 24 mesiacov. Cena fixného strojčeka je 2000 až 3000 € vrátane všetkých kontrol. Pacientom do 18 rokov prepláca časť liečby zdravotná poisťovňa. Výhodou fixného strojčeka je, že je pevne nalepený na zuboch, pôsobí stále, aj keď na to pacient nemá náladu. Nevýhodou je náročnejšie čistenia a estetická stránka prebiehajúcej liečby.  

ortodoncia-1

Neviditeľný strojček 

3D Smile predstavuje typ strojčeka, ktorý vyrovnáva zuby pomocou neviditeľných priesvitných fólií vyrobených presne na mieru pre konkrétneho pacienta. Jednu fóliu pacient nosí približne dva týždne, potom ju vymení za nasledujúcu, a takýmto pravidelným striedaním sa zuby postupne vyrovnávajú. Pacient nosí takýto typ strojčeka na zuboch po celý čas, sníme si ho len počas hygieny, jedenia alebo pitia horúcich nápojov. Najväčšia, ale rozhodne nie jediná výhoda tohto strojčeka je estetickosť, keďže strojček na zuboch prakticky nevidno. V porovnaní s fixným strojčekom pacient nie je obmedzovaný pri stravovaní a starostlivosť o strojček a hygiena dutiny ústnej sú jednoduchšie. Tento typ strojčeka je však primárne určený pre dospelého pacienta, kedy je rast a vývoj už ukončený. Na tento typ liečby zdravotné poisťovne neprispievajú. Jeho cena je okolo 3900 €.   

Rozhodnutie vyrovnať si zuby je vždy dobré rozhodnutie. Ak sa neviete rozhodnúť pre konkrétny typ liečby, objednajte sa na konzultáciu. Radi vám ukážeme možnosti, ako môžete mať pekný a zdravý úsmev.