Ordinačné hodiny

DEŇ ČAS POZNÁMKY
Pondelok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Utorok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Streda 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Štvrtok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Piatok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Sobota 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Nedeľa 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Sviatky 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť

MENU

Stratený v bieliacich prostriedkoch na zuby

8

Počas uplynulých týždňov sme sa venovali téme bielenia. Tu je malé zhrnutie: 

Bielenie: očakávania a problematický preklad 

Kým slovenčina pozná len výraz bielenie, v angličtine je možné rozlíšiť výrazy bleaching a whitening. Bleaching znamená odfarbiť, zosvetliť bielidlom, whitening znamená práve bielenie v zmysle získať svetlejšiu farbu. Cieľom nie je oklamať zákazníka. Ten však aj napriek tomu môže mať od bieliacich metód rôzne očakávania.  

Bieliace pasty 

Bieliace pasty fungujú na princípe fyzikálneho alebo chemického bielenia. Buď sklovinu leštia a obrusujú, alebo ju peroxidom bielia. Niektoré zubné pasty na dosiahnutie svetlejšieho efektu využívajú modré pigmenty. Zubné pasty sú všeobecne málo účinné v oblasti bielenia.  

Dentálna hygiena 

Počas dôsledne odvedenej dentálnej hygieny sa odstránia povlaky, zubný kameň a pigmentácie. Je základom pre všetky ostatné pokročilé metódy bielenia. Aj keď sú po hygiene zuby na pohľad svetlejšie a vitálnejšie, stále ide o čistenie bez bielaceho efektu.  

Bielenie sódou, popolom, soľou, citrónovou šťavou a ich kombináciami 

Pri tomto type bielenia dochádza k agresívnemu brúseniu zubnej skloviny, ktorá je následne náchylnejšia na zachytávanie pigmentov. Kombinácia brúsiacich zložiek s kyselinou obsiahnutou v citrónovej šťave má na zuby deštrukčné následky.  

Bielenie obsahom chladničky 

Ide napríklad o kokosový olej, šalviové listy či jahody. Ich vplyv na ľudské zdravie je nepopierateľne pozitívny, bieliaci efekt však nemajú. V prípade ovocných kyselín v ovocí je potrebná obozretnosť.  

Bielenie pásikmi a zázrakmi z e-shopov 

Niektoré produkty majú tendenciu bieliť zuby. Ich pôvod a zloženie je však záhadou. Používaním pacient hazarduje so zdravím, preto ich zaraďujeme do kategórie 3N, teda neschválené, neznáme, neodporúčame. 

Bielenie pod dohľadom stomatológa 

V Petramede používame kombinovaný systém bielenia, kde jeho časť prebieha ambulantne, časť v domácom prostredí. To všetko s vyšetrením pred bielením a dohľadom lekára počas bielenia. Takéto bielenie je trvalé, nevýhodou je cenová náročnosť a citlivosť zubov počas procesu bielenia.  

Cieľom článku nie je degradovať ostatné typy bielenia a odporúčať len ambulantné bielenie. Každý pacient je individuálny, rovnako ako jeho očakávania. Ako odborníci v oblasti stomatológie chceme naše skúsenosti a poznatky odovzdávať pacientom a chrániť ich zdravie.  

Ak nad bielením uvažujete, o týždeň Vám prinesieme bonusový článok k téme bielenie zubov, kde sa dozviete kedy je bielenie vhodné a kedy sa mu naopak radšej vyhnúť.  

Chcete vedieť viac informácii o témach zo stomatológie? Dajte nám o nich vedieť na