Ordinačné hodiny

DEŇ ČAS POZNÁMKY
Pondelok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Utorok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Streda 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Štvrtok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Piatok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Sobota 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Nedeľa 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Sviatky 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť

MENU

Mýty a fakty: Dentálna hygiena

Mýty a fakty o zubnej starostlivosti: Dentálna hygiena

Čoraz častejšie počúvame o dentálnej hygiene. Je to len kozmetická záležitosť alebo naozaj hrá dôležitú úlohu v starostlivosti o naše zuby?

Zubný kameň vzniká mineralizáciou povlakov, čo znamená, že domáca starostlivosť by mohla postačovať, no veľakrát nie je dostatočne kvalitná. Preto vzniká kameň a ten už nie je možné vyčistiť bežnou zubnou kefkou. Vtedy je na rade profesionálna dentálna hygiena, ktorá dokáže odstrániť aj zubný kameň. Jej dôležitou súčasťou je aj inštruktáž a kontrola techniky samotného čistenia, ktorú si dokážete osvojiť zhruba za 5 až 7 rokov. To však nefunguje bez spätnej väzby od dentálnej hygieničky, ktorej návšteva môže zahŕňať aj poradenstvo vo výžive.Dentálna Hygiena Petramed

Mýtus č. 1: Dentálnu hygienu stačí absolvovať raz za pár rokov.”

Frekvencia ako často by ste mali absolvovať dentálnu hygienu sa líši v závislosti od stavu vášho chrupu. Dentálnu hygienu by ste vo všeobecnosti mali absolvovať minimálne dvakrát za rok. Postačujúca raz ročne je pre zubných profesionálov a pacientov, ktorí ju navštevujú pravidelne mnoho rokov a ich zuby sú vo výbornom stave. Vo výnimočných prípadoch, napríklad ak nosíte strojček, ak máte paradontitídu, či vyššiu kazivosť spôsobenú zlou hygienou, nevhodnou stravou alebo inými faktormi, mali by ste dentálnu hygienu absolvovať častejšie a to trikrát až štyrikrát do roka.

Mýtus č. 2: “Čistota zubov nemá vplyv na rýchlosť kazenia zubov.”

Negatívnym dôsledkom nesprávnej alebo zanedbanej dentálnej hygieny je vyššia pravdepodobnosť vzniku kazov. Kaz vzniká, keď baktérie zo zubného povlaku spracujú cukry zo stravy a pomocou kyselín demineralizujú a následne ničia zubnú sklovinu. Na to potrebujú dostatok času, preto platí, že čisté zuby sa nekazia. V čistej ústnej dutine sa nenachádzajú baktérie, ktoré by mohli zuby poškodiť.

Mýtus č. 3: “Paradontitída sa dá vyriešiť ústnou vodou.”

Ďalším, mnohokrát závažnejším dôsledkom zanedbanej dentálnej hygieny je zápal ďasien, ktorý vedie k zápalu závesného aparátu zuba – takzvanej parodontitíde. Parodontitídu voláme niekedy aj „tichý zabijak“ – pretože nebolí, ďasná „iba krvácajú“. Mnoho pacientov si mylne myslí, že to vyrieši pastou či ústnou vodou, ktoré však neriešia skutočný problém – zápal spôsobený baktériami a len si spomínanými produktmi sťahujú cievy, čo nestačí.

Neliečená parodontitída spôsobuje stratu tkaniva, ktoré vedie ku kývaniu zubov až nakoniec k ich strate. Mnohokrát pacienta síce zub nebolí, ale prídu oň práve kvôli paradontitíde. Tú, bohužiaľ, nevieme liečiť. Vieme ju len zastaviť a udržať. Vrátiť späť stratené tkanivá je veľmi náročné a mnohokrát sa to nedá zrealizovať.

Mýtus č. 4: “Deti by nemali absolvovať dentálnu hygienu.”

S týmto takisto naši dobrí zubári nesúhlasia. S dentálnou hygienou je dobré začať okolo 5. až 6. roku dieťaťa, keď sa prerežú prvé trvalé moláre (šestky). V tomto období je dôležité rodičov poučiť, ako dieťaťu správne čistiť zuby, keďže deti až do dvanástich rokov nemajú dostatočné motorické schopnosti, aby to poriadne zvládli samy. Zlé zuby z detstva teda nie sú vinou dieťaťa, ale rodičov, ktorí ho nenaučili správne návyky.

Mýtus č. 5: “Tehotné ženy nesmú ísť na dentálnu hygienu.”

Opak je pravdou. Tehotenstvo je obdobie, kedy by si ženy špeciálne mali nájsť čas na dentálnu hygienu. Okrem toho, že takto lepšie predídu nechceným a ťažko riešiteľným kazom, taktiež baktérie a zápal vplývajú negatívne na ich celkové zdravie. Rovnako po skončení tehotenstva, kedy ide dieťa na prvé miesto a žene sa ťažie hľadá čas na seba, netreba zubnú starostlivosť vôbec zanedbávať, ale naopak zdokonaliť techniku svojej domácej starostlivosti.

Cena dentálnej hygieny

Pravidelná dentálna hygiena v Petramede stojí 67 eur. Pri zanedbaných stavoch je potrebných viac sedení. Ak má pacient dobrú hygienu, postačuje dočistenie, ktoré trvá približne 30 minút a stojí 45 eur. O tom však musí rozhodnúť lekár alebo hygienik, podľa aktuálneho stavu chrupu.

Dohodnite si termín a doprajte si spokojný a zdravý úsmev – kontaktujte nás cez Facebook chat alebo vyplňte registračný formulár a my sa vám ozveme.