Ordinačné hodiny

DEŇ ČAS POZNÁMKY
Pondelok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Utorok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Streda 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Štvrtok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Piatok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Sobota 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Nedeľa 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Sviatky 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť

MENU

Implantáty

Implantáty 

Strata zuba je stav, ktorý je po zdravotnej, ale aj estetickej stránke potrebné vždy riešiť. Či už pacient o zub prichádza úrazom, alebo z iných dôvodov, kedy nie je možné zub zachrániť (zubný kaz, parodontitída a podobne), chýbajúci zub je vždy potrebné nahradiť čím skôr. Zubný implantát je v mnohých prípadoch najvhodnejšou náhradou chýbajúceho zuba, prípadne zubov. Implantát je umelá náhrada koreňa, na ktorý sa upevní korunka alebo protéza. Implantáty dokážu zvýšiť kvalitu života aj úplne bezzubým pacientom.
Moderná protetika umožňuje fixne upevniť protézu na niekoľko implantátov. Vďaka takejto fixácii nedochádza k úbytku kosti, pacient nezažíva problémy s pohybujúcou sa protézou a tiež nepociťuje obmedzenia pri výbere stravy. Takéto ošetrenie prináša pacientovi porovnateľný komfort, ako keby mal vlastný zub.  Je na nerozoznanie od vlastného zuba, po zhojení sa pacient nemusí obmedzovať pri výbere jedál, čistenie tiež prebieha bez akýchkoľvek ťažkostí. Výhodou implantátu je to, že v mieste jeho zavedenia je kosť pravidelne zaťažovaná žuvaním, vďaka tomu nedochádza k jej ústupu. Pri tomto riešení nie je potrebné zasahovať do okolitých zubov ich zbrúsením (ako je to v prípade mostíka). Na implantát poskytujeme záruku 10 rokov a na protetickú prácu (korunka) 5 rokov. Niektoré zdroje na internete uvádzajú životnosť okolo piatich rokov, tieto informácie už dnes nie sú aktuálne. Životnosť implantátu je individuálna, môže vydržať aj do konca života. Jeho životnosť výrazne ovplyvňuje úroveň dentálnej hygieny a pravidelná starostlivosť. A čo po skončení jeho životnosti? Po skončení životnosti implantátu pacient môže zvážiť opäť implantát, protézu, alebo mostík.  

Aký je postup? 

Základom je odborná konzultácia, kde lekár odborník (implantológ) zhodnotí stav kosti a mäkkých tkanív. Odpovie na otázku, či je tento typ liečby vhodný pre pacienta. Každý pacient je so svojím zdravotným stavom a potrebami individuálny. Preto aj cenu za implantát nie je možné stanoviť fixne. Pred samotnou implantáciou je nevyhnutná táto konzultácia a príprava liečebného plánu. Tieto výkony sú spoplatnené, avšak v prípade realizácie implantátu sú odrátané z celkovej ceny. Orientačne začíname s cenou implantátu niekde na úrovni 550 €. K implantátu je potrebné prirátať cenu nadstavby a korunky. Niekedy je nevyhnutné vykonať pred implantáciou ešte ďalšie chirurgické výkony (úprava uzdičky, úprava kostného výbežku, doplnenie umelej kosti atď.), ktoré navyšujú cenu celkového výkonu. So všetkými potrebnými úkonmi a cenou je pacient oboznámený pri konzultácii. Celková cena za takto nahradený zub sa pohybuje okolo 1200 €.  

Po odsúhlasení liečby pacientom je možné realizovať samotnú implantáciu. Počas zákroku v lokálnej anestézii (miestne znecitlivenie) sa do kosti zavedie implantát. Hojenie trvá niekoľko mesiacov, približne 3 mesiace v sánke a 6 mesiacov v čeľusti. Zákrok nie je bolestivý, pacienti uvádzajú, že je menej nepríjemný, ako ošetrenie zubného kazu.  

Po zahojení rany a vhojení implantátu do kosti sa do implantátu zavedie nadstavba (“skrutka”) a na ňu sa upevní korunka. Pacientovi už nič nebráni vychutnávať si jedlo ako s vlastným zubom.  

V Petramede používame implantáty z titánu. Tento materiál je biokompatibilný. To znamená, že ho telo ľahko príjme, implantát vrastie do kosti. Podľa štatistík sa neprijme 2-3 % implantátov. V prípade, že sa implantát neprijme, implantácia sa opakuje. Za druhú implantáciu pacient neplatí.  

Starostlivosť o implantát 

Ako bolo spomenuté, správna starostlivosť výrazne ovplyvňuje životnosť implantátu. Rozhodne neplatí, že o “umelý” zub sa netreba starať. Práve naopak. Je dôležité predchádzať zápalom ďasien. Zápal ďasien spôsobuje zubný povlak. Pravidelným čistením zubov, ďasien, medzizubných priestorov a krčku implantátu sa povlak efektívne odstraňuje. Jeho hromadením vzniká zubný kameň, ktorý už nie je možné odstrániť zubnou kefkou. Pacient musí dvakrát ročne absolvovať dentálnu hygienu a jedenkrát ročne preventívnu kontrolu, ktoré sú podmienkou záruky. Takáto starostlivosť je zväčša postačujúca pre zachovanie životnosti implantátu. 

Náš špecialista, ktorý sa implantológii venuje 18 rokov odporúča neriadiť sa internetovými diskusiami. Každý pacient je individuálny, to, čo platí u suseda, nemusí platiť u konkrétneho pacienta. Preto ak má pacient otázky, rada mu ich zodpovie.  

Blog