Ordinačné hodiny

DEŇ ČAS POZNÁMKY
Pondelok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Utorok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Streda 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Štvrtok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Piatok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Sobota 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Nedeľa 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Sviatky 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť

MENU

Prečo je röntgen dôležitá súčasť preventívnej prehliadky?

RTG vyšetrenie je veľmi dôležitá súčasť komplexného a detailného stomatologického vyšetrenia. Vznik väčšiny hĺbkových anomálií v ústnej dutine nie je možné odhaliť bežnou vizuálnou kontrolou, a preto je potrebné pre dosiahnutie účelu preventívnej prehliadky, vykonať vyšetrenie RTG prístrojom. Vďaka nemu ošetrujúci lekár dokáže dôkladne zhodnotiť aktuálny stav chrupu a navrhnúť efektívny liečebný plán.

rtg_1

Čo odhalí OPG (Panoramatický) snímok:

1) nález na koreni zuba

2) ústup kosti

3) kaz pod výplňou

4) stav čeľustnej dutiny

5) medzizubný kaz

6) výplň v koreňových kanálikoch

7) spánkovo-sankový kĺb

 

„Často sú ústne anomálie neviditeľné voľným okom a práve RTG snímok odhalí ich prípadný vznik včas, kedy je možné zub zachrániť.“

Röntgen vyšetrenie a deti

V detskom veku RTG snímok zachytí zuby, ktoré sa ešte „neprerezali“ a ukáže lekárovi, či je v ústnej dutine dostatočný priestor pre všetky zuby. Podľa toho lekár určí najvhodnejší spôsob liečby tak, aby pacient predišiel noseniu zubného strojčeka v budúcnosti. V dospelosti zobrazí RTG snímok zuby múdrosti. Nie vždy sa tieto zuby dostanú von z ďasna, čo voľným okom nevidíme. Ak sa zuby múdrosti „neprerežú“, môžu v budúcnosti spôsobiť problémy v podobe posunutia chrupu a sprevádzajúcich bolestí. V tomto prípade je nevyhnuté zuby múdrosti chirurgicky odstrániť.

Ortopantomogram

Ortopantomogram, OPG snímka alebo (hovorovo) Panoramatická snímka je prehľadová snímka, ktorá zachytáva obe zuboradia, čeľusť, sánku, temporo-mandibulárny kĺb a časti nosnej a čeľustnej dutiny.

Bitewing snímka

Bitewing alebo medzizubná záhryzová snímka zobrazuje medzizubné priestory najmä v zadnom úseku chrupu. Zhotovuje sa zahryznutím (bite) do držiaku v tvare krídelka (wing), na ktorom je pripevnený snímací senzor. Väčšinou je potrebné zhotoviť 4 snímky na zaznamenanie všetkých medzizubných priestorov. Je dokázané, že pri obvyklom vyšetrení sondou a zrkadlom unikne detekcii až 30% kazov v medzizubných priestoroch. Tieto priestory sú totiž príliš hrubé na presvietenie. Na obrázku je vidno, kde bol odhalený medzizubný kaz práve vďaka Bitewing snímke.

bite_wing

Ako často je potrebný RTG snímok?

Vzhľadom na spomínaný vývoj zubov od detstva po dospelosť je periodicita RTG ošetrenia nevyhnutná pri každej preventívnej prehliadke, t.j. raz ročne. Vývoj medzizubného kazu sa nedá predpovedať.  K negatívnym zmenám v ústnej dutine môže dôjsť kedykoľvek, aj počas veľmi krátkeho obdobia. Bitewing snímky je potrebné zhotoviť každých 12 mesiacov a OPG snímku raz za 24 mesiacov.

Ako je to so zdravotnou poisťovňou?

Napriek tomu, že RTG snímok nie je pri preventívnej prehliadke plne hradený z verejného zdravotného poistenia,  je nevyhnutnou súčasťou riadne poskytnutej preventívnej zdravotnej starostlivosti. Ak sa má skutočne zodpovedný lekár podpísať pod dôkladne vykonané ošetrenie, potrebuje zhodnotiť vnútorné a skryté ochorenia, ktoré sa zatiaľ ešte neprejavili navonok. Komplexným posúdením stavu ústnej dutiny získate istotu, že vaše zuby sú skutočne zdravé.

Prevencia je základom zdravia

RTG vyšetrenie môže odhaliť hroziace choroby a anomálie, akými sú napríklad rakovina jazyka, rakovina hrtana/hltana, rôzne cysty a infekcie v ústnej dutine, prípadne zápal okostnice, zápal zubných koreňov a mnohé iné. Slovensku patrí v rámci Európy druhé miesto vo výskyte rakoviny úst. Tá môže byť  spôsobená  škodlivými zvykmi, či zanedbaním ústnej hygieny. Prevenciou získate a ušetríte viac, ako si myslíte.