Ordinačné hodiny

DEŇ ČAS POZNÁMKY
Pondelok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Utorok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Streda 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Štvrtok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Piatok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Sobota 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Nedeľa 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Sviatky 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť

MENU

Musí byť zubná chirurgia nočnou morou?

Aj vás čaká extrakcia zubu či iný chirurgický zákrok a nemôžete preto spať? Strach pramení väčšinou z nevedomosti a z hroziacej bolesti. Nechceme, aby ste mali hlavu v smútku, a preto vám odpovieme na všetky otázky, ktoré vás trápia a nemá vám kto na ne odpovedať. Ak dodržíte určité zásady, ktoré je nutné aplikovať pred a po každom chirurgickom zákroku, ušetríte si svoje zdravie aj obavy.

Aké úkony patria pod zubnú chirurgiu?

Najčastejšími sú extrakcie (vytrhnutie zuba), či už jednoduché, alebo zložité chirurgické ako napríklad extrakcie zubov múdrosti. Patrí tu tiež augmentácia (doplnenie kosti), ktorá je väčšinou súčasťou zavedenia implantátu ako náhrady za stratený zub. Ďalej sa k úkonom zubnej chirurgie zaraďuje aj prerušenie uzdičiek, prekrývanie recesov a chirurgická liečba parodontologického vačku.

Čo sa deje pri extrakcii zubu? Bude extrakcia zubu bolieť?

V Petramede vám naši dobrí zubári pred zákrokom najskôr poskytnú ústnu vodu na báze chlorhexidínu, ktorá vám vydezinfikuje ústa. Potom vám pred zákrokom podáme znecitlivenie (tzv. anestéziu) na zabránenie bolesti. V prípade, že ide o plánovaný výkon a v mieste extrakcie nie je prítomný výrazný zápal, ošetrenie bude bezbolestné.

Ďalej nasleduje uvoľnenie zuba prostredníctvom špeciálnych inštrumentov, pomocou ktorých sa snažíme prerušiť úpony, ktoré držia zub v kosti. Keď je zub dostatočne uvoľnený, pristúpime k vlastnej extrakcii pomocou klieští alebo iných inštrumentov. Niekedy je potrebné alebo vhodné zub rozdeliť na menšie časti – takýto postup volí lekár pri komplikovanejšej extrakcii alebo pri extrakcii, kde sa snaží čo najmenej poškodiť okolitú kosť –  napríklad v prípade budúcej implantácie. Po extrakcii zuba je niekedy nevyhnuté ošetrenie a zašitie rany.

Ako dlho trvá extrakcia zubu?

Dĺžka extrakcie zubu závisí od jej náročnosti. Niekedy je to otázka pár minút, no náročnejšie extrakcie môžu trvať aj hodinu – to záleží nielen od skúseností lekára, materiálno-technického vybavenia, ale samozrejme aj od samotnej situácie v ústnej dutine. U nás si na extrakciu väčšinou nechávame 30 až 60 minút.

Používate lokálnu anestéziu?

Áno, vieme, že bolesť nie je nikomu príjemná, a preto vám pri každej extrakcii podáme znecitlivenie (tzv. anestéziu) na zabránenie bolesti.

Môžem to kombinovať s liekmi proti bolesti?

Určite áno, bolesť vás môže po zákroku trápiť vo viacerých prípadoch:

Poextrakčné lôzko by vás však bolieť nemalo. Ak vás bolí, môže to značiť nejaký problém.

Čo robiť pred a po extrakcii zuba, čomu sa vyhnúť po zákroku, ako dlho trvá hojenie a viac informácií sa dočítate v tomto článku.

V prípade, že máte viac otázok, neváhajte nás kontaktovať či už osobne, alebo na Facebooku.