Ordinačné hodiny

DEŇ ČAS POZNÁMKY
Pondelok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Utorok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Streda 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Štvrtok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Piatok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Sobota 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Nedeľa 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Sviatky 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť

MENU

Ošetrenie koreňových kanálikov

petramed_poradna

Ošetrenie koreňových kanálikov alebo endodontické ošetrenie je zákrok vykonávaný pri zápale zubného lôžka alebo zubnej drene. Tento sa prejavuje najčastejšie bolesťami, ale môže byť aj náhodne nájdený pri vyšetrení chladom alebo na röntgenovej snímke. V zubných ordináciách je to pomerne častý jav, najmä u pacientov, ktorí si dlho „pestovali“ nejaký ten zubný kaz. A preto, že pacient by mal  aspoň všeobecne vedieť, čo ho počas endodontického ošetrenia čaká, sme sa porozprávali s Tarasom Petrivom, zubným lekárom endodontom z PETRAMED, s.r.o.

Aký je priebeh endodontického ošetrenia?
Pri endodontickom ošetrení sa vyberá nerv z koreňových kanálikov. Následne sa kanáliky mechanicky čistia a chemicky dezinfikujú. Potom je potrebné kanáliky vysušiť a zaplniť špeciálnym materiálom. Takto ošetrený zub je pripravený na zhotovenie definitívnej plomby. V priebehu ošetrenia a po jeho skončení je nutné zhotoviť röntgenové snímky, čím lekár kontroluje kvalitu ošetrenia zuba.

Ako je to s bolesťou chorého zuba?
Pri akútnom zápale zubnej drene sa pacient sťažuje na intenzívnu bolesť. Ak je prítomný chronický zápal, pacient väčšinou bolesť neudáva. Problém sa zistí na základe röntgenového vyšetrenia. Aj z tohto dôvodu je nevyhnutné pravidelne zhotoviť röntgen ústnej dutiny a absolvovať preventívne prehliadky. Bezbolestné zuby ešte nemusia byť zdravé.

Bolí ošetrenie koreňových kanálikov?
Pri endodontickom ošetrení zuba sa väčšinou podáva lokálna anestézia – znecitlivenie. Pacient necíti žiadnu bolesť. V minulosti sa toto ošetrenie robilo aj bez umŕtvenia, ako kontrola pohybu inštrumentu v koreňovom kanáliku. V súčasnosti ale takýto postup považujeme za výrazne zastaraný vzhľadom na endodontické a röntgenologické prístroje, ktoré sa pri ošetrení bežne používajú.

A čo po ošetrení?
Po endodontickom ošetrení je potrebné zub zaplombovať, alebo zhotoviť protetickú prácu (korunka alebo mostík). Bez riadne a včasne zhotovenej výplne sa prognóza endodotického ošetrenia výrazne zhoršuje.

Koľkokrát budem musieť ísť k zubárovi?
Na endodontické ošetrenie treba prísť k zubárovi väčšinou jeden až dvakrát. To závisí od počiatočnej diagnózy ako aj samotného priebehu ošetrenia.

Aká je životnosť zuba po ošetrení?
Životnosť správne ošetreného zuba, kde neboli iné komplikácie je len o niečo kratšia ako životnosť zdravých zubov. Ako pri každom ošetrení, aj táto závisí od úrovne hygieny, ktorú pacient udržiava.

Je nejaká iná možnosť?
Endodontické ošetrenie je jediná možnosť ako zachrániť zub, v ktorom vznikol zápal. V prípade, že pacient takéto ošetrenie odmietne, je nutné zub extrahovať.

Článok bol uverejnený v týždenníku Kysucký večerník 16/IV/2016.