Ordinačné hodiny

DEŇ ČAS POZNÁMKY
Pondelok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Utorok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Streda 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Štvrtok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Piatok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Sobota 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Nedeľa 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Sviatky 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť

MENU

Univerzálny čistiaci prostriedok na čistenie drezu aj bielenie zubov

4

Internet je plný návodov, ako vyčistiť kuchynský drez, pripáleniny aj toaletu. Takéto metódy fungujú aj pri čistení zubov. Aké sú možnosti a výhody?  

Bielenie sódou 

Sóda bikarbóna má nepochybne bieliace účinky, ktoré sú viditeľné aj pri čistení zubov. Okrem toho má však sóda schopnosť poškriabať zubnú sklovinu. Rozmenené na drobné, v sklovine sa vytvárajú ryhy, v ktorých sa ľahšie usádzajú nie len pigmenty, ale aj baktérie. Zuby sa v krátkom čase opäť zafarbia. Pre zachovanie belšieho odtieňa je treba zuby takto čistiť častejšie, teda viac rozrušovať zubnú sklovinu. Bieliaci efekt po čase prestane fungovať, poškodením zubnej skloviny sa zuby stávajú náchylnejšie na zubné kazy.  

Bielenie sódou a citrónovou šťavou 

Na prvé počutie to znie dobre. Dve prírodné zložky s bieliacim účinkom proti tvrdému zubu. V skutočnosti sa za touto kombináciou skrýva veľké riziko. Kyselina prítomná v citrónovej šťave naleptá sklovinu, následne ju poškriabe sóda bikarbóna. Dve na prvý pohľad neškodné zložky dokážu napáchať obrovské škody.  

Čistenie zubov popolom  

Prírodný popol z dreva vyniká silnými abrazívnymi (obrusujúcimi) účinkami. To znamená, že dokáže zuby prebrúsiť, odstrániť povrchové nečistoty a zuby preleštiť. Častým používaním však dochádza k zdrsneniu povrchu zuba a poškodeniu skloviny. Nejde tu pri tom o bielenie, ale len o úpravu povrchu zuba jeho zbrúsením, leštením.  

Čistenie zubov soľou a kombináciou soli a octu 

Táto metóda je už na prvý pohľad málo lákavá. Je založená na rovnakom princípe ako použitie sódy a citrónovej šťavy. Ocot zuby naleptá, soľ následne poškriabe sklovinu a zubný kaz má voľný prístup k zubom pacienta. 

Plusy: cenová dostupnosť, jednoduché použitie 

Mínusy: riziko trvalého poškodenia skloviny, neúčinnosť 

Náš pohľad: Domáce bielenia sú lacné, dostupné a jednoduché, avšak bez kontroly nad účinnosťou, koncentráciou a vedľajšími účinkami. Tu je dôležité vziať do úvahy, že ak sa spoja dve samostatne takmer neškodné zložky, spolu môžu spôsobiť veľké škody.