Ordinačné hodiny

DEŇ ČAS POZNÁMKY
Pondelok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Utorok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Streda 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Štvrtok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Piatok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Sobota 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Nedeľa 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Sviatky 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť

MENU

Rozhovor o zubnej pohotovosti pre MY Kysucké noviny

Snáď už každý zažil bolesť zubov, ktorá dokáže prekvapiť nečakane, navyše v tom najhoršom čase. V takom prípade je jedinou záchranou návšteva zubnej ambulancie, alebo zubnej pohotovosti.

Obyvatelia Kysúc by v tomto smere určite privítali ústretovejší prístup. Myslia tým viac hodín, počas ktorých je pacientom ošetrovanie bolestí k dispozícii. Už čoskoro by mohol byť takýto problém minulosťou. Viac nám v rozhovore prezradil Dr. h. c. MUDr. Peter Džupa, PhD., MPH – vedúci lekár kliniky PETRAMED.

V súčasnosti je zubná pohotovosť otvorená len 3 a pol až 4 hodiny denne. Zubní lekári väčšinou ošetrujú bolestivé prípady len ráno od siedmej do deviatej hodiny. Od októbra však plánujete tento čas výrazne rozšíriť. Priblížte nám svoju predstavu?

V rámci našej kliniky otvoríme špecializovanú ambulanciu, ktorá bude ošetrovať iba bolestivé prípady. Ambulancia bude fungovať každý pracovný deň od 07:00 do 19:00 hod. a svoje služby bude poskytovať všetkým obyvateľom Kysúc. Počas víkendov a sviatkov budú bolesti ošetrované rovnako ako doposiaľ. Túto ambulanciu zriaďujeme aj kvôli apelovaniu všetkých lekárov z okresu, ktorí museli služby realizovať vo svojom voľnom čase a zároveň pre všetkých pacientov, ktorí chcú byť ošetrení kedykoľvek počas dňa a nie len medzi 15:30 a 19:00, ako to bolo doteraz.

Čo doposiaľ „brzdilo“ fungovaniu zubných pohotovostí v takom meradle, aby pokryli požiadavky pacientov?

Hlavnou prekážkou, prečo takáto služba neprišla už v minulosti, bol nedostatok lekárov, ktorí by na takejto ambulancii mohli pracovať. Postupne dopĺňame personálne kapacity, aby sme túto ambulanciu mohli prevádzkovať. Zriadenie ambulancie vnímame ako službu obyvateľom Kysúc. Myslíme si, že takýto servis by nemal chýbať v žiadnom modernom meste.

Odkedy začnú služby fungovať v novej podobe?

V novej podobe začne ambulancia fungovať od 1.10.2015. Ambulancia sa bude nachádzať na ulici Slovenských dobrovoľníkov, v rovnakých priestoroch ako doteraz. Jediným rozdielom je, že sa pacienti po príchode zahlásia na centrálnej recepcii našej kliniky pred tým, než budú ošetrení.

Budú pohotovostné služby bezplatné? V akých prípadoch bude musieť pacient doplácať?

Poplatky na pohotovosti budú v rovnakej podobe, ako je tomu v súčasnosti. Nakoľko verejné zdravotné poistenie pri mnohých výkonoch nepokrýva náklady dostačujúce na kvalitné ošetrenie, pacienti si pri nich priplácajú už v súčasnosti. Doplácanie je aj pri výkonoch, kde je pri ošetrení použitý materiál vyššej kvality ako je štandard. Zároveň, počas pracovných dní vypadne povinný zákonný poplatok, ktorý sa uhrádza v súčasnosti a dôjde aj k miernej úprave doplatkov. Na porovnanie – pokiaľ bol pacient na ošetrení s bolesťou počas leta, od októbra ho rovnaké ošetrenie bude stáť o pár eur menej.

Zubná pohotovosť Petramed 1200x450px
Rozhovor bol uverejnený v týždenníku MY Kysucké noviny 39/2015.