Ordinačné hodiny

DEŇ ČAS POZNÁMKY
Pondelok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Utorok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Streda 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Štvrtok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Piatok 7:00 – 19:00 hod. prestávky: 12:30 – 13:30
Sobota 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Nedeľa 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť
Sviatky 8:00 – 16:00 hod. iba zubná pohotovosť

MENU

Aké sú možnosti náhrady chýbajúceho zuba?

Naše telo funguje ako zohratý stroj a oplatí nám dobrú starostlivosť, ale aj zdraviu škodlivé neduhy. Špeciálne zuby si pamätajú všetko. Výsledok celoživotnej starostlivosti vidíme v dospelom, najneskôr však v seniorskom veku. Aké sú možnosti nahradenia chýbajúcich zubov, ak ste o ne z rôznych dôvodov prišli?  

Zubná korunka a mostík  

Používa sa v prípade, ak je zub natoľko zničený, že nie je možné opraviť ho pomocou plomby. Korunka je viditeľná časť zuba a je možné vyrobiť ju z viacerých materiálov. Ak je chýbajúcich zubov viac, je reč o mostíku. Mostíkom sa “premostí” chýbajúci zub a vyplní sa medzera. Nevýhodou je, že na jeho uchytenie je nevyhnutné obrúsiť zuby vedľa, čo je škoda, najmä, ak sú v dobrom stave.  

protetika_400x300

Vyberateľná zubná náhrada (hovorovo protéza)  

Niekedy sa stane, že človek vplyvom choroby alebo nesprávnej starostlivosti postupne príde o všetky zuby. V takom prípade sa používa celková zubná protéza. Sú vyrobené presne na mieru podľa tvaru ústnej dutiny pacienta. V ústach držia vďaka podtlaku medzi ďasnami, podnebím a živicovým telom protézy. Mnoho (bohužiaľ nie len) seniorov  považujú protézu za najjednoduchšie a najlepšie riešenie problematických zubov. Stále je to však protéza. Predstavte si takú protézu ruky, alebo nohy. Ak by ste mali napríklad zlomenú nohu, tiež by ste zrejme neuvažovali o jej náhrade protézou 🙂 Tá zubná má tiež svoje úskalia. Zubná protéza sa môže hýbať. Ak nedrží pevne na mieste, dostávajú sa pod ňu čiastočky potravy. Tie môžu podráždenie a následne zápal. Prekrýva veľkú plochu ďasien a podnebia, čo má vplyv na skreslené vnímanie chutí. Umelé zuby sa síce nepokazia, ale ak je zanedbaná starostlivosť celkovo o ústnu dutinu (len preto, že veď o umelé sa netreba starať), o problémy s ďasnami a stavom kostí máte zakrátko postarané.   

protezka_400x300

Zubné implantáty  

Zubný implantát ako náhrada chýbajúceho zuba alebo zubov je funkčne asi najviac podobná vlastným zubom. Pri aplikovaní zubného implantátu nie je potrebné zbrúsenie ostatných zubov. Do kosti sa navŕta titánová skrutka, na ktorú sa po zahojení uchytí korunka. S takýmto zubom (alebo zubmi) sa nemusíte obmedzovať napríklad pri jedení, správa sa presne tak, ako keby to bol vlastný zub. Minimálna životnosť implantátov je 5 rokov, kvalitne zavedené implantáty vydržia aj desaťročie. Pýtate sa, čo potom? Implantát sa odstráni a po zhodnotení stavu zubov sa navrhne ďalší postup. Tu je ale dôležité, že aj po tomto období začíname v podobnej situácii, ako pre zavedením implantátu. Teda v situácii, keď nemáte zuby dookola zničené zbrúsením pre uchytenie mostíkov a podobne.

implantat_400x300